Fr. Chrysostom, O. Praem.

Vzkříšení našeho Pána Ježíše Krista z mrtvých a jeho slavný průchod zapečetěným hrobem Božího hrobu se odehrál, jak říkáme, "třetího dne". To znamená, že Ježíš Kristus, pravý Bůh a pravý člověk, podstoupil své utrpení a smrt a byl uložen do hrobu na Velký pátek. To byl první den. Na Bílou sobotu, druhý den, je celé stvoření trochu ztracené, neví, co má dělat a jak strávit den, kdy je Světlo ze Světla obklopeno stíny smrti. Ale co nejdříve následujícího rána, třetího dne, Kristus znovu vstává k životu a zjevuje se Marii Magdaléně v zahradě, některým učedníkům, kteří míří do Emauz, a apoštolům v horní místnosti.

Křesťanská liturgie jej od pradávna slaví jako jeden posvátný den, tak úzce jsou tato tajemství spojena. Je to jedna z hlavních zásad křesťanského života, že smrt v Kristu znamená život v Kristu. Jak řekl blahoslavený Fulton Sheen: "Kříž položil otázky, vzkříšení na ně odpovědělo....Kříž se ptal: Proč Bůh dovoluje zlu a hříchu přibít Spravedlnost na strom? Vzkříšení odpovědělo: aby se hřích, který vykonal to nejhorší, vyčerpal a byl tak přemožený Láskou, která je silnější než hřích i smrt. Z toho vyplývá velikonoční poučení, že moci zla a chaosu každého okamžiku lze vzdorovat a zvítězit nad ním, neboť základ naší naděje nespočívá v nějakém konstruktu lidské moci, ale v moci Boha, který dal zlu této země jeho jedinou smrtelnou ránu - otevřený hrob, zející hrobku a prázdný hrob."

Co bylo zaseto v potupě, je vzkříšeno ve slávě, říká svatý Pavel Korinťanům o vzkříšení. Tento obraz přímo odkazuje na obraz, který o sobě použil Ježíš Kristus v předvečer svého umučení: "Amen, amen, pravím vám: Jestliže pšeničné zrno nepadne do země a neodumře, zůstane jen pšeničným zrnem; jestliže však odumře, přinese hojný užitek. Kdo miluje svůj život, ztratí jej, a kdo nenávidí svůj život na tomto světě, zachová si jej pro život věčný." Tímto zrnem byl sám Ježíš, zneuctěný svým ukřižováním a zasetý do země Božího hrobu. Jeho plodem je Církev: misionáři a žijící v rodinách, panny a vyznavači, mučedníci a apoštolové a Maria, Matka Církve - celé jeho mystické tělo.

O letošních Velikonocích si zvláštním způsobem připomínáme živý hlas našeho nedávno zesnulého papeže Benedikta XVI. S odkazem na stejný Kristův výrok napsal: "Ježíš je pšeničné zrno, které umírá. Z tohoto neživého pšeničného zrna vzejde velké rozmnožení chleba, které přetrvá až do konce světa. Ježíš je chléb života, který může nadmíru nasytit hlad celého lidstva a poskytnout mu nejhlubší potravu. Skrze svůj kříž a zmrtvýchvstání se věčné Boží Slovo stalo tělem a chlebem pro nás."

Papež Benedikt XVI. nalezl v eucharistii zdroj síly pro věřící křesťany, aby mohli žít svou víru v Kristovo vzkříšení. Promlouvá přímo k Ježíši Kristu a pokračuje: "Skrze smrt pšeničného zrna nám dáváš sebe sama, abychom se i my mohli odvážit ztratit svůj život, abychom jej nalezli, abychom i my mohli důvěřovat příslibu pšeničného zrna. Pomoz nám růst v lásce a úctě k tvému eucharistickému tajemství - aby ses ty, nebeský chléb, stal zdrojem našeho života. Stejně jako pšeničné zrno, které vyrůstá ze země, vydává stéblo a pak klas, ani Ty jsi nemohl zůstat uzavřen v hrobě. Ne, neviděl jsi zkázu. Vstal jsi z mrtvých a vytvořil jsi místo pro naše proměněné tělo v samotném Božím srdci. Pomoz nám radovat se z této naděje a radostně ji přinášet světu. Pomoz nám stát se svědky Tvého vzkříšení."

Tak se může Ježíšův život projevovat v našich tělech, jak to chce svatý Pavel. Důstojná a plodná svatá přijímání posilují naši víru v Kristovo zmrtvýchvstání a naději na naše vlastní zmrtvýchvstání v poslední den. Taková víra odpovídá na nejhlubší potřeby lidského srdce; taková víra je sama o sobě svědectvím a hlásáním - srdce mluví k srdci, hlubina volá k hlubině. Nemůže být skrytá, ale musí se projevit skrze nás.

Poslední slovo patří papeži Benediktovi: "Víra v Ježíšovo vzkříšení říká, že pro každého člověka existuje budoucnost; volání po nekonečném životě, které je součástí člověka, je skutečně vyslyšeno. Bůh existuje: to je skutečné poselství Velikonoc. Každý, kdo alespoň trochu chápe, co to znamená, také ví, co znamená být vykoupen."